Producenci

KTÓRE PRODUKTY SĄ NAPRAWDĘ EKOLOGICZNE?
KTÓRE PRODUKTY SĄ NAPRAWDĘ EKOLOGINE?

KTÓRE PRODUKTY SĄ NAPRAWDĘ EKOLOGICZNE?


Wybierając asortyment na magazynowe półki ZAMIAST kierowaliśmy się kilkoma kluczowymi kryteriami. Odpowiedź na pytanie, czy dany produkt jest naprawdę ekologiczny często okazuje się dużo trudniejsza, niż się na początku wydaje. Dlatego długo porównywaliśmy dostępne na rynku rozwiązania, żeby wybrać te o najmniejszej szkodliwości dla środowiska. Nasze kryteria less waste to:


• produkty wielokrotnego użytku

To ekologiczne pewniaki. Jeżeli coś jest wyprodukowane raz a nie setki razy to jednoznacznie zmniejsza się ilość odpadów, zużytych surowców, zanieczyszczeń okołoprodukcyjnych oraz ślad węglowy. Opakowanie i materiał wykonania są tu drugorzędne, ale wciąż nie bez znaczenia, bo wszystko trzeba prędzej czy później zutylizować. Wiele razy można używać np. worków za zakupy, płatków kosmetycznych, kubeczków menstruacyjnych czy butelek na kranówkę.


• produkty i opakowania z naturalnych i biodegradowalnych lub kompostowalnych materiałów

Rozkładają się znacznie szybciej niż plastik i nie zanieczyszczają środowiska naturalnego. Są to np. bambusowe szczoteczki do zębów czy bawełniane owijki na żywność.

 

• produkty w opakowaniach w pełni poddających się recyklingowi

Najczęściej są to opakowania szklane, które można wielokrotnie ponownie przetwarzać bez uszczerbku na ich jakości, zużywając przy tym o wiele mniej wody i energii niż przy produkcji od podstaw. W przeciwieństwie do wielu opakowań plastikowych nie wydzielają szkodliwych substancji i można je łatwo segregować. Również metale są wdzięcznym materiałem na opakowania, bo także można je łatwo i nieskończenie wiele razy poddawać recyklingowi (warto przy tym pamiętać, że np. aluminium nie jest zalecane do przechowywania żywności). Część plastikowych opakowań również podlega recyklingowi, niestety w wyniku przetwarzania plastik znacznie traci na jakości. Dlatego plastikowe produkty z recyklingu zawierają w sobie najczęściej jedynie ok. 30% regranulatu, pozostała część to nowy plastik.


• produkty z ekologicznymi certyfikatami

GOTS, FSC, Soil Assosiation, ICEA, AIBAB, Fair Trade – te certyfikaty najczęściej znajdziesz wśród naszych produktów. Uprawy przemysłowe w branży odzieżowej, spożywczej i kosmetycznej są obecnie jednym z największych zagrożeń dla klimatu i kondycji planety. Zrównoważone i kontrolowane pozyskiwanie surowców roślinnych jest odpowiedzią na konwencjonalne uprawy, które wykorzystują do produkcji ogromne ilości wody, dwutlenku węgla i toksycznych środków zatruwających ziemię i wody gruntowe. Pod uprawy konwencjonalne często wycina się lasy a do pracy wykorzystuje dzieci. Certyfikaty organiczności gwarantują, że zakupiony produkt został wytworzony w sposób etyczny, z poszanowaniem dla terenu, roślinności, zwierząt i ludzi.

 

• produkty (i opakowania) z recyklingu/upcyklingu

To nasze ulubione produkty! Dawanie drugiego życia istniejącym już rzeczom to kwintesencja zero waste. Na szczęście w Polsce jest coraz więcej zdolnych twórców, którzy potrafią stworzyć fantastyczne przedmioty z dostępnych już materiałów. Znajdziecie u nas m. in. torby, plecaki i kosmetyczki z worków wojskowych, bluzki z dawnych koszul, nerki z marynarek czy plecaki z zasłon.

 

• produkty nie wytwarzane w oparciu o najtańsze rozwiązania – najtańsze surowce, siłę roboczą, źródła energii

Na rynku jest wiele produktów oferujących niższe ceny od konkurencji – pytanie czyim kosztem? Jeśli płacimy za T-shirt 25 zł, warto zastanowić się, jaki koszt musi ponieść środowisko i pojedynczy wykonawca, aby było to możliwe? Szanując zasoby naturalne i ludzką pracę, staramy się wybierać producentów, którzy dbają o sposób pozyskiwania surowców, próbują minimalizować emisję dwutlenku węgla planując produkcję i logistykę oraz sprawiedliwie wynagradzają swoich pracowników.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl